Bizim Öykümüz
Kuşakların Mirası
Kuşakların Mirası

1960 yılında Kahramanmaraş'ın Sakarya Mahallesi'nde 50m² 'lik küçük dükkanı ile yola başlayan Turgut Pekel ustamız Kervan pastaneleri ve Alpedo kurucusudur.1960 yılında küçük dükkanında Kahramanmaraş'ın Sakarya mahallesine hizmet vermekle başlayan Turgut Pekel ustamız 1960 dan günümüze kadar Kervan lezzet grubunun emektarıdır. 1968 yılından sonra ufak kamyonetler ile şehirler arası hizmet taşımaya başlayan Turgut Pekel ustamız 1970 yıllarından sonra yavaş yavaş işletmesini ve Kervan lezzet kalitesini başka şehirlere taşımaya başlamıştır.

Kahramanmaraş dondurmamızın asıl sırrı sabır ve emekten gelmektedir. Turgut Pekel ustamız Kahramanmaraş' da Kırma dondurmanın mucidi olarak tanınmaktadır. İkinci kuşağında işbaşı yapmasıyla Kervan'ın dondurma aşkı daha da büyüdü. Aradan geçen yıllar içinde bir yandan yeni şubeler açılıyor, diğer yandan kervan lezzeti uluslararası standartlara taşınıyordu. 

İşte ikinci kuşaktan sonra Kervan lezzet grubunda olanlar ve ikinci kuşak emektarlarımız.

1998 yılında Kervan lezzet grubunun ilk dondurma fabrikası kuruldu. 

Sami Kervancıoğlu, Mustafa Pekel ve Yaşar Pekel öncülüğünde Kervan dondurmaları Dünyaya yavaş yavaş tanıtılmaya başlandı.


- 2002 yılında Alpedo bölge yapılanması ile Edirne’den Mardin’e tüm Türkiye’yi Kahramanmaraş Dondurması ile buluşturduk.


- 2006 yılında Kervan büyük Dondurma fabrikamız açıldı ve günlük 60 ton dondurma üretme kapasitesine ulaştık.


- 2007 yılın' da ilk Uzak Doğu ihracatımızı gerçekleştirdik ve yavaştan Dünya'ya Açılmaya başladık.


  - 2008 yılında ABD(Amerika Birleşik Devletlerine)ilk ihracatımızı yaptık.(Manhattan'da da biz varız)


- 2010 yılında Dubai, Çin ve Uzak Doğu'da birçok yere Global Kervan Dondurmasını taşıdık ve taşımaya devam ediyoruz.


 - 2016 yılında Kahramanmaraş yaylasında HACI BABA Çiftliğimizi kurarak sizlere kendi keçilerimizden elde ettiğimiz dondurmamı sunmaya başladık.


- 2017 yılında 72000 noktada Alpedo (Kervan dondurmalarını) Sizlere sunmaktayız.


Türkiye'de üretilen dondurmanın %10’unu biz üretiyoruz.


 Sektörde 60 yıllık bilgi ve tecrübesiyle, Kahramanmaraş ekonomisine katkı sağlayan Kervan Lezzet Grubu, Maraş Dondurması Coğrafi İşaret Tescil Belgesi’ni alarak dondurma üretimindeki bu başarısını tescilledi. Kahramanmaraş Ticaret Sanayi Odasında gerçekleşen törende belgeyi Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Pekel Aldı.


Kervan Lezzet Grubundan yapılan açıklamada: ’Bu gurur bize ait. Kervan Lezzet Grubu olarak, Maraş Dondurması Coğrafi İşaret Tescil Belgesini almaya hak kazandık. Tam 60 yıldır, bu tatlı öykümüzde bizimle birlikte yürüyen tüm çalışanlarımıza, tedarikçilerimize, paydaşlarımıza ve lezzet severlere teşekkür ederiz.’ ifadelerine yer verildi.

HAKKIMIZDA
Maraş Dondurması'nın sırrı şehrin sırtını yasladığı Ahır Dağı'nın doğal zenginlikleri ile keçi sütünün sabırla yoğrulmuş ustalığında gizlidir.

Ortaya çıkan muhteşem karışımı 1960'lı yıllarda Durgut Usta kendi alınteri ve becerisi ile sabırla işledi.

İşte Maraş Dondurması'nın eşsiz lezzeti ve yoğunluğu bu sabırda gizlidir.
İLETİŞİM
Adres
Hacı Mustafa Mahallesi Gazi Mustafa Kemal Bulvarı No:136 Onikişubat Kahramanmaraş/Türkiye
Telefon
+90 344 237 64 44
Fax
+90 344 237 64 47
E Mail
info(at)alpedo.com.tr
Dış Ticaret / Export
export(at)alpedo.com.tr
Alpedo © 2023 Tüm Hakları Saklıdır